Green Drin z gruszką i pietruszką to: zielono i słodko. Mamy tu żelazo, mamy potas, mamy Omega 3, witaminę C. Mamy też bromelainę, błonnik, dużo cukrów prostych, czyli co to wszystko tak właściwie oznacza? A no nic innego, jak fakt, że Green Drin z gruszką i pietruszką to spora dawka energii i dobra alternatywa na drugie śniadanie. Nasyci ciało i umysł, wspomoże koncentrację i nakarmi glukozą nasze szare komórki.

Na odchudzanie NIE, na dobry humor TAK! 🙂

smoothie star: gruszka

Bogactwo różnego rodzaju antyoksydantów. Kwercetyna, kwas cynamonowy, luteina, witamina C to tylko niektóre z przeciwutleniaczy, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce nowotworów eliminując szkodliwe działanie wolnych rodników na nasz organizm. Kolejny antyoksydant – glutation, w połączeniu z potasem, którego w gruszce jest naprawdę sporo, wzmacnia wydolność układu krążenia i reguluje pracę serca. Pomaga obniżać ciśnienie przez co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Gruszka to także źródło unikalnych pierwiastków takich jak jod – cenny składnik hormonów tarczycy , bor – pomagający zatrzymać wapń w organizmie i miedź, wykorzystywana przez organizm do sprawnego transportu żelaza oraz niezbędna dla zachowania prawidłowej kondycji skóry i włosów. Zawartość witaminy K obecnej w gruszce pozytywnie pływa na prawidłowe rozmieszczenie wapnia w kościach, chroniąc nas przez złamaniami i osteoporozą. A jeśli do tego wszystkiego dołożymy jeszcze kwas jabłkowy to podsumowując, śmiało możemy powiedzieć, że WARTO JEŚĆ GRUSZKI, ponieważ wykazują działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, pomagają regulować trawienie, są doskonałym środkiem w profilaktyce nowotworów, chronią organizm przed osteoporozą, udarem mózgu. Wzmacniają wzrok i poprawiają odporność. I co ciekawe australijscy naukowcy wykazali, że… sok z gruszki przyspiesza metabolizm alkoholu i nieznacznie obniża jego zawartość we krwi!

WNIOSEK: sok z gruszki jest idealnym lekarstwem na kaca!

 

GREEN DRIN Z GRUSZKĄ I PIETRUSZKĄ

Potrzebny sprzęt: blender

☆ gruszka

☆ pól banana

☆ garść jarmużu

☆ niepełna garść natki pietruszki

☆ 2 plastry świeżego ananasa

☆ nasiona chia – 1 łyżeczka

Gruszkę pozbawiamy gniazda nasiennego i blendujemy z pozostałymi składnikami.

Z podanych składników otrzymamy 2 szklanki smoothie.

UWAGA: to smoothie jest dość gęste, można dodać odrobinę wody lub gruszkę przepuścić przez sokowirówkę, żeby uzyskać sok i dodać go, zamiast blendować cały owoc.