Bardzo rzadko przygotowujemy koktajle na bazie kefiru. Nie każdy lubi kwaskowaty posmak. Ale jest taki moment w roku, kiedy po kefir trzeba sięgnąć obowiązkowo! Jest to przełom lipca i sierpnia kiedy na bazarach królują owoce jagodowe. A to właśnie one, naszym zdaniem, smakują najlepiej zblendowane z kefirem!

KOKTAJL STAR: CZARNE MALINY

Nowością na naszym rynku są czarne maliny. Jeśli gdzieś je spotkacie nie wahajcie się – bierzcie. Są zdecydowanie mniejsze i  słodsze od klasycznych czerwonych, co ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy deszczowe lato, słońca brak i czerwone maliny są kwaśne. Można wtedy śmiało przełamywać nimi cierpkie smaki, używając do różnego rodzaju przetworów. Zawierają witaminę C i E. Wykazują właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Czarne maliny to także, a może właściwie przede wszystkim, bogactwo antocyjanów – bardzo silnych antyoksydantów wykazujących działanie przeciwnowotworowe. Ze wszystkich gatunków malin mają ich najwięcej. 

czarne maliny

Koktajl z czarnych malin i owoców jagodowych

Potrzebny sprzęt: blender

☆ kefir
☆ garść malin czerwonych
☆ garść czarnych malin
☆ garść czerwonych porzeczek
☆ garść jeżyn
☆ duża łyżka ksylitolu (opcjonalnie)

Wszystkie składniki blendujemy i gotowe! Jeśli nie chcecie, żeby koktajl był za kwaśny, śmiało dosłodźcie go ksylitolem.

koktajl z czarnych malin