Od czasu Energetycznej Śliwy, która podbiła nasze i Wasze podniebienia, nie spodziewałam się, że ze śliwek może powstać coś, co zachwyci mnie równie mocno. A już tym bardziej nie spodziewałabym się, że będzie to smoothie z figą oparte na soku z pomarańczy. Przecież jak śliwki to tylko z jabłkiem. Jak widać – niekoniecznie!

Na bazarku kupiłam sezonowe owoce. Ułożyłam i zastanawiając się, jak je ze sobą połączyć zobaczyłam, że brakuje mi płynnej bazy, na której mogę oprzeć moje smoothie. I dlatego brzoskwinie ze zdjęcia zastąpiłam pomarańczami, choć przyznam, mocno kusiło mnie, żeby użyć klasycznie – jabłek. Tym razem odejście od samodzielnie wypracowanego schematu okazało się strzałem w 10!

Sok z granatu i lekko kwaśne pomarańcze przełamują słodycz dojrzałych śliwek, a figa, dla kontrastu, delikatnie ją podkreśla. I tak naprawdę stanowi esencję smaku tego napoju.

figa

Smoothie star: figa

Źródło energii dla naszego organizmu. Składa się głównie z naturalnych cukrów prostych, które zaopatrują nasz mózg w glukozę, a organizm w energię do działania. Są kaloryczne, a w związku z tym pożywne. Zawierają sporo wapnia, zwłaszcza suszone, dlatego polecane są dla vegan. Zalecane w profilaktyce osteoporozy. Bogate w witaminy z grupy B, wspomagają właściwa pracę układu nerwowego. Zawierają antyoksydanty w postaci witaminy C i beta – karotenu, które pomagają w walce z negatywnymi skutkami wolnych rodników na nasz organizm. Są również źródłem magnezu i potasu korzystnie wpływających na pracę serca i całego układu krwionośnego. A poza tym… są słodkie i pyszne!

SMOOTHIE Z FIGĄ I ŚLIWKAMI

Potrzebny sprzęt: wyciskarka do cytrusów, blender

Z podanej ilości otrzymamy około 0,6l napoju.

☆ 350 ml świeżo wyciskanego soku z pomarańczy
☆ 1 owoc granatu
☆ garść czerwonych winogron
☆ 1 figa
☆ 3 dojrzałe śliwki węgierki
☆ nasiona chia – mała łyżeczka

Wyciskamy sok z pomarańczy. Wyciskamy sok z granata (w wyciskarce, dokładnie tak samo jak w przypadku pomarańczy :)). Winogrona i śliwki wypestkowujemy. Figę kroimy na pół i wybieramy miąższ, zostawiając skórkę. Wszystko razem blendujemy.

smoothie z figą